Moda lat 60.
Jakie trendy królowały w tych latach? Co było modne? Jakie motywy zostały do dziś?
Po wielkich nowościach lat 50, które opisywałam w poprzednim numerze, w latach 60. moda zmieniła się zupełnie. Stała się bardziej rewolucyjna i nowoczesna. Stolicę mody przeniesiono z Paryża do Londynu. Odbywało się tam wiele pokazów mody, które ściągnęły uwagę całego świata. W tej dekadzie zdarzyło się wiele rzeczy zarówno wesołych, jak smutnych, które wpłynęły na modę. Wiele noszonych wówczas rzeczy można zauważyć dziś w ubiorze wielu osób.
Jacy projektanci byli najbardziej rozpoznawalni?
Podczas gdy wcześniej brano przykład głównie z gwiazd Hollywood, to w latach 60. najbardziej znane i popularne były modelki, projektantki i aktorki. Jeśli chodzi o modelki najbardziej znana była Lesley Lawson o pseudonimie ,,Twiggy”. Charakteryzowały ją mocno podkreślone oczy oraz krótkie sukienki, co przełożyło się później na modę w tym okresie. Bardzo ważna była też Mary Quant, która zaprojektowała sukienki ,,mini”. Niektórzy mówią że zajęła ona w świecie mody miejsce Christiana Diora, który zmarł w 1957 roku. Na wielu pokazach takich jak ,,London look” z dumą nosiła swoje własne projekty np. podkolanówki, sukienki czy bawełniane sweterki. Śladami Diora chciał podążać Yves Saint Laurent.
Najmodniejsze ubrania w tych latach (moda damska)
Często ubierano marynarki które pokazywały zmianę po powojennych latach 50. Wielką furorę robiły sukienki-mini które szyto ze zwiewnych materiałów. Wreszcie kobiety nosiły spodnie, najczęściej ubierano je z marynarkami. Bardzo pożądane były ubrania we wzory geometryczne inspirowane ,,op-artem” i ,,pop-artem” ten styl sztuki dominował właśnie w tych czasach, dlatego większość ludzi chciało łączyć te elementy. Najczęściej jeśli chodzi o buty noszono botki (krótkie, długie, na obcasie, płaskie, winylowe lub matowe). Jak wspominałam wcześniej bardzo istotne były swetry bawełniane z różnymi wzorami, falbankami oraz w różnych kolorach.
Najmodniejsze ubrania w tych latach (moda męska)
W modzie męskiej, jak i damskiej dominowały garnitury w różnych wzorach i kolorach. Do tego dobierano obcisłe koszule oraz wąskie krawaty jednokolorowe lub inspirowane ,,pop-artem”. Można się było zaopatrzyć w tego typu rzeczy w wielu butikach, m.in. na Carnaby Street, w sklepie należącym do Johna Stephena jednej z najważniejszych postaci świata mody. Mężczyźni rozpoczęli poprzez swój ubiór epokę ,,hippie”, co spowodowało, że pod koniec lat 60. była ona bardzo rozpoznawalna i lubiana.
Akcesoria w stylu lat 60.
Jeśli chodzi o akcesoria to oprócz wspomnianych wcześniej botków noszono kapelusze, okulary, torebki i rajstopy. Te ostatnie zajęły miejsce niewygodnych pończoch. Kapelusze a raczej czapki w kształcie hełmu były wówczas bardzo modne i często można było je zobaczyć na ulicy. Najmodniejsze były okulary i torebki w różnych kształtach geometrycznych oraz apaszki i kolczyki w kształcie koła.
Fryzury i makijaże w stylu lat 60.
Makijaż był bardzo ważnym elementem każdej stylizacji. Ważne było, aby podkreślić mocno oczy i sprawiać wrażenie modnej w tych latach ,,baby-doll”. Podstawowym kosmetykiem był tusz do rzęs najczęściej kupowany w różnych butikach. Uwielbiano też kolorowe lakiery do paznokci, szminki i kredki do oczu, co sprawiało że make-up był bardziej żywy i kolorowy. Od wcześniej wspomnianej Mary Quant narodził się trend na krótko obcięte włosy z grzywką. Fryzura ta pasowała do wielu stylizacji, podkreślała szczególnie szaleństwo oraz nowoczesność tej dekady.
Jak wyglądała moda w latach 60. w Polsce za czasów PRL ‘u?
Jeśli zastanawiacie się czy moda docierała do polski to odpowiedź brzmi tak! Podtrzymywała ją oraz kreowała Jadwiga Garbowska czyli założycielka Mody-Polskiej. Inspirowały ją do nowych projektów m.in. sukienki w kształcie trapezu czy szmizjerki. Grabowska wyznaczała trendy dla wielu kobiet oraz pokazywała nowy styl, który był zupełną nowością w Polsce.
Hipisi w latach 60.
Pod koniec lat 60. coraz więcej ludzi otwierało się na nich z ciekawością. Pokazywali oni dobro natury oraz sprzeciwiali się coraz większej masowej produkcji odzieży. Zastępowali sukienki z butików własnoręcznie wykonywanymi projektami, unikalnymi ubraniami, które wspomagały środowisko. Często nosili sznureczki, plecionki, łapacze snów, bogato zdobione materiały, dzianiny lecz też ubrania inspirowane stylem ,,Dzikiego zachodu” czy też ,,Dalekiego wschodu’’. Bardzo popularne dla tego stylu lecz też i teraz były dzwony noszone z kolorowymi bluzkami i koszulami.
Podsumowując moda w latach 60. znacznie różniła się od tej w poprzednich dekadach. Zaskakiwała i szokowała wielu ludzi. Co ciekawe obecnie również możemy zobaczyć ludzi, którzy są ubrani wykorzystując ubrania modne w tej dekadzie.Co pokazuje że ubranai możemy wykorzystać ponownie 🙂
Do zobaczenia w następnym numerze, w którym opiszę modę w latach 70 🙂
Źródła: