Going, going, gone …
Komediant, człowiek błyskotliwy czy po prostu wandal zwany „artystą”? Oto Banksy zagadka street artu. To talent nie znający granic, który do sztuki podchodzi ekstrawagancko, potrafi jednocześnie zadziwić część swojej publiczności, a z drugiej strony oburzyć. Nie znając jego tożsamości, widzimy tylko to, co chce przekazać, zostaje ekspresja jego talentu.
Patrząc na twórczość Banksy’ego, widzimy, jak miesza różne techniki i nadaje swoim pracom często charakter humorystyczny lub ironiczny, przy czym nierzadko porusza tematy społeczne oraz polityczne. Jedną z jego najbardziej rozpoznawalnych prac jest „Girl with Balloon”. Po swoim częściowym triumfie miał dostać nowy tytuł „Love is in the Bin”. Cała sytuacja miała miejsce w Galerii Sotheby’s w Nowym Jorku. Aukcja odbywała się spokojnie, nagle, gdy doszło do licytacji obrazu, a prowadzący uderzył młotkiem uruchomił się alarm, a praca dokonała samozniszczenia – została pocięta do połowy przez wcześniej zamontowaną w niej niszczarkę. Jak wiemy z doniesień artysty miała ona przeciąć cały obraz, a cała akcja została zaplanowana. Sam Alex Branczik z Sotheby’s tak podsumował zdarzenie: Wygląda na to, że zostaliśmy „zbanksowani”.
źródło: https://www.bbc.com/news/uk-england-bristol-45829853
Każda praca Banksy’ego posiada większe znaczenie niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Niektórzy uważają, że jest to wyśmiewanie się z kolekcjonerów sztuki, inni łączą ten obraz z muralem zatytułowanym „There is always hope”, który posiada taki sam motyw. Natomiast nie da się zaprzeczyć, iż ta akcja była dosyć nowatorska, przez co jeszcze bardziej oryginalna i ciekawa. Obraz dzięki temu zyskał jeszcze większą wartość nie tylko w sercach odbiorców, również jego cena został podwyższona z 100,000 funtów do prawie 1 miliona funtów.
Szablon tych obu prac jest bardzo podobny. Widzimy dziewczynkę, która próbuje sięgnąć po balonik, a jednocześnie widać podmuch wiatru, który utrudnia jej to zadanie. może to być wyraz dziecięcej wolności i niewinności albo ekspresja rozpaczy wynikającej z tego, że balon oddala się i znika w zapomnieniu. Namalowawszy dziewczynkę Banksy dopisał “There is always hope”, co nadaje znaczenie podwójne, zarówno pamięci o nadziei nawet w najgorszych czasach jak o dziecięcej czystości intencji. Każdy może wyczytać w tym obrazie coś innego i na tym polega jego niezwykła siła. Każdy element obrazu jest zaplanowany, a jednak pozostawia dużo wolności odbiorcy.
źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Banksy_Girl_and_Heart_Balloon_%282840632113%29.jpg
The red balloon, as the only spot of color, is an archetypal symbol of childhood and freedom many of us connect with. More than a simple child’s toy, it evokes fragility of what it stands for: innocence, dreams, hope and love. Girl with Balloon is one of Banksy’s many works that focus on the theme of childhood. The artist utilizes the innocence and moral virtue associated with children to turn a mirror on society, foregrounding its faults and injustices. Banksy frequently combines images of childhood, and its closely connected notions of both purity and nostalgia, with somber and despondent themes of war, political division, and mass-surveillance. In doing so, the tenderness of the child’s image evokes an increasingly powerful and provocative message. Viewers of Girl with Balloon cannot help but feel empathy for the young child’s loss. But, at the same time, her out-reached hand embodies a determined and admirable longing for something better. For this reason, the image has become a universal symbol of optimism. Źródło: Banksy Explained
Całe to zdarzenie pokazało nam, że sztuka może mieć wiele znaczeń, form i nieograniczony niemal przekaz. Oddziałuje na różnych płaszczyznach, tak aby odbiorcy mogli snuć swoje refleksje. Najpiękniejsze w tym wszystkim jest, to, że artysta wyraża własne uczucia, a my możemy się z nimi zmierzyć.
Chcesz się dowiedzieć więcej?
Cześć, jestem redaktorką tej gazetki, piszę dla własnej satysfakcji, ale też staram się przedstawiać tematy, które mogą zaciekawić czytelników 🙂