Halloween: początki tego święta na świecie i w Polsce
Halloween to czas wspólnie spędzony z rodziną, przyjaciółmi jako dobra zabawa. Choć nie wszyscy je obchodzą, myślę, że warto poznać jego historię i tradycję, która za nim stoi.
Zwyczaj ten mógł wziąć się od kilku świąt, jest wiele teorii na ten temat, ale najprawdopodobniej korzenie Halloween wywodzą się z wierzeń celtyckich i obrzędów starożytnych celtyckich[1] kapłanów. Sądzili, iż ten dzień następuje między granicą świata duchów i ludzi. Przebierano się w różne okropne stroje, aby duchy nie mogły przejąć ich ciał. Święto to obchodzono w czasie, kiedy granica między światem ludzi, a duchów była najcieńsza. Rozpalano ogniska, które odstraszały złe duchy, a przyciągały dobre. Ówczesne święto nie mieści się w naszych dzisiejszych normach ze względu na to, iż czasami składano ofiary z żywych istot, nawet ludzi. Tworzono też rytuały do boga Samhaina[2] od czego z resztą wzięto nazwę tego święta “Dzień Samhain”. Ponoć właśnie od tych tradycji powstał zwyczaj zakładania masek i strasznych przebrań, oczywiście bardziej kolorowych i pięknych niż w tamtych odległych czasach.
Do polski tradycje te przyszły w latach 90 XX w., natomiast wcześniej jako folklor[3] słowiański świętowano “Dziady”, jest to obyczaj, który przypomina bardzo Halloween oraz Samhain. W tym dniu utrzymywano relacje z duszami przodków. Celem było nawiązanie relacji przyjacielskich ze zmarłymi. Uroczystość ukazywała się też pod innymi nazwami takimi jak: Zaduszki, Radecznica, a nawet Pomniki.
Dzień Halloween łączy się też z wieloma symbolami i rytuałami takimi jak choćby. drążenie dyni i późniejsze jej dekorowanie. Jack-o-Lantern, bo tak się nazywa taka “świecąca dynia” wywodzi się właśnie z Irlandii. Z początku tworzono je z rzepy. Symbolizowały one historię niejakiego Jacka, który sprzedał duszę diabłu i musiał spędzić resztę życia w ciemnościach. Jego jedynym światłem był lampion, który wcześniej stworzył. Apple bobbing to zabawa, która polega na tym, że jeśli uda ci się wyłowić jabłko z misy pełnej wody, oczywiście bez używania rąk wygrasz upojenie i beztroskę oraz będziesz miał/a szczęście w nowym roku. Oczywiście nie możemy zapomnieć o jednej z najbardziej popularnych tradycji halloweenowych, słynnym Trick or Treat. Polega ona na chodzeniu po domach w przebraniu i wymuszaniu słodyczy (treat) oraz straszeniu psotami (trick). To niezapomniana frajda. Kto nie da cukierka, może spodziewać się psikusa! Jest jeszcze nieodłączny element tego święta, a mianowicie dwa kolory: czarny oraz pomarańczowy. Pierwszy z nich symbolizuje śmierć, a drugi koniec zbiorów.
Zwyczaje te stały się elementem naszej kultury. Kojarzą się z jesienią i dla wielu osób są świetną zabawą, u innych mogą wzbudzać frustrację. Myślę, że jest to miła forma zabawy, a także ciekawy pomysł na nawiązanie relacji z przeszłością a także na oswojenie śmierci, której wszyscy się trochę boimy. Święto to otwiera czas kreatywności i fantazji. Daje nam możliwość przez chwilę zagłębienia się w nasz własny esprit[4]. Może nam nawet pomóc pokonać lęki i nauczyć utrzymywania obrzędów. Halloween to wspaniałe, oryginalne i pełne niespodzianek święto. Pozwala nam lepiej poznać naszą tożsamość, tradycje i wierzenia, które powstały przed wieloma laty.
Zdjęcie źródło https://www.history.com/topics/halloween/history-of-halloween
[1] Lud indoeuropejski, osadził się w Europie. Za fundament tej kultury uważa się Niemcy.
[2] W kulturze celtyckiej bóg śmierci.
[3] twórczość artystyczna ludu.
[4] Inteligencja, bycie bystrym oraz dowcip.
Cześć, jestem redaktorką tej gazetki, piszę dla własnej satysfakcji, ale też staram się przedstawiać tematy, które mogą zaciekawić czytelników 🙂