Propozycje
Zebraliśmy tu dla Was różne interesujące i inspirujące propozycje. Może znajdziecie tu coś dla siebie. Jesteśmy też bardzo zainteresowani tym, co czytacie, oglądacie, czego słuchacie i co chcielibyście polecić innym.
Co ciekawego, kiedy można wyjść z domu:
Dla tych, które i którzy mają za sobą lekturę Akademii Pana Kleksa Jana Brzechwy, polecamy ciekawą inscenizację, która miała swoją premierę w mijającym roku w Teatrze Żydowskim w Warszawie. To wizualnie piękny spektakl i bardzo poruszający. Jest w nim trochę musicalu, pantomimy, komedii, ale też nostalgii. Świetnie ogląda się go z rówieśnikami, ale i w towarzystwie osób starszych, które mogą nam nieco rozjaśnić tło historyczne.
Michał Buszewicz, reżyser i autor adaptacji, Witold Mrozek, dramaturg współpracujący przy spektaklu.
Spektakl bierze udział w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.
https://www.teatr-zydowski.art.pl/spektakle/akademia-pana-kleksa (fotka stad)
Przemiany
Nowy spektakl niezwykle utalentowanego reżysera Michała Borczucha, tym razem dla młodych widzów. Spektakl opowiadający o dojrzewaniu, spektakl, który oparty jest na rozmowach z osobami dorastającymi podczas warsztatów. A więc to spektakl, który wyrasta z doświadczenia i odpowiada na doświadczenie, a nie ilustruje jedynie jakąś gotową historię. Jak piszą twórcy: „Dorastanie to wariactwo. Tak naprawdę tylko nastolatek w chwili dojrzewania wie, co ma w głowie. Rosną kończyny górne i dolne, układ nerwowy nie nadąża za ciągle zmieniającym się kształtem ciała, nie ogarnia jego współrzędnych, wysyła impulsy na oślep, kompletnie zdezorientowany – gdzie kończy się ręka, gdzie zaczyna kark i głowa? Układ nerwowy tego nie wie, skazując swojego gospodarza na pokraczny taniec uniemożliwiający spokojne chodzenie. Hormony buzują. Wszystko dzieje się szybko i gwałtownie, a zmieniają się nie tyle okoliczności, co cały człowiek. Jego ciało i umysł. Na żadnym innym etapie życia człowiek nie ulega przemianom tak potężnym, jak w okresie dorastania. Czy jednak my się zmieniamy, czy zdejmujemy maski, które pokazaliśmy ludziom wokół nas? Czy przemiana jest konieczna? Czy do przemiany konieczna jest samotność?”
https://www.facebook.com/watch/?v=3153691134913309 Teatr Studio w Warszawie
Co ważne, spektakl otrzymał GRAND PRIX na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK DZISIAJ „za błyskotliwe i nieoczywiste wykorzystanie klasycznego utworu na potrzeby współczesnej, mądrej i bezpretensjonalnej rozmowy o dojrzewaniu.” Przy okazji możecie zerknąć na inne nagrodzone i wyróżnione spektakle, może w 2022 będzie okazja, by się na nie wybrać. Zachęcamy! https://korczak-festival.pl/spektakle/
Fotka https://teatrstudio.pl/pl/teatr/wydarzenia/przemiany/
Jeśli lubicie chodzić do kina zamiast oglądać filmy w domu, wybierzcie się na Jak ocalić smoka (2020), film fabularny (więc nie animowany) w reżyserii Katariny Launing o losach młodej uchodźczyni Sary i chłopca imieniem Mortimer. Film opowiada o tym, co zmienia się w życiu tych osób, czym jest doświadczenie bezdomności, niedopasowania a przede wszystkim przyjaźni, która potrafi ocalać.
https://kinomuranow.pl/film/jak-ocalic-smoka
A tu możecie obejrzeć rozmowę z reżyserką filmu świetnej krytyczki filmowej Ani Tatarskiej
Co ważne, film ten zwyciężył w konkursie głównym oraz otrzymał nagrodę Jury ECFA (European Children’s Film Association) na 8. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Kino Dzieci 2021.
W styczniu 2022 możecie odwiedzić warszawską Filharmonię http://filharmonia.pl/edukacja/o-edukacji albo Teatr Wielki i Operę Narodową https://teatrwielki.pl/repertuar/kalendarium/data/2022/01/#/f/0/1-31 i młodsi i starsi znajdą tam coś dla siebie.
Koniecznie wybierzcie się na wystawę w Muzeum Pragi zatytułowaną Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia opowiadającej niesamowitą wręcz historię warszawskiej fabryki zabawek, która od lat 20. XX wieku działała na Pradze i gdzie produkowano cudowne przedmioty projektowane przez Manitiusa: zabawki, pomoce szkolne i gadżety. Wystawa dopiero co się otworzyła i potrwa do kwietnia. Nie przegapcie, bo można na niej obejrzeć ponad 150 eksponatów. Kuratorki: Lena Wicherkiewicz i Jolanta Wiśniewska
https://muzeumpragi.pl/wystawa/rzeczy-do-zabawy-edward-manitius-i-jego-wytwornia/
Co ciekawego, gdy zostajemy pod kocem
Przede wszystkim polecamy „Przewodnik po czarodziejskiej Krainie Internetu” pdf do ściągnięcia nieodpłatnie ze strony Fundacji Kosmos dla Dziewczynek. To świetny przewodnik po tym, jak poruszać w internecie uważnie, mądrze bezpiecznie i wedle własnych a nie narzuconych zasad. Przewodnik uczy krytycznego myślenia także online oraz pomaga nie wpaść w pułapki zastawiane przez media społecznościowe i smartfony, choć nie krytykuje ich całkowicie.
Polecamy też książki a właściwie dwie szczególne autorki, które może jeszcze nie należą do kanonu literatury światowej, ale wydaje nam się, że bardzo warto się z nimi zapoznać:
Pierwsza z nich to Francuska Clémentine Beauvais, pisarka i tłumaczka, autorka licznych książek dla młodych. Polecamy jej Pasztety, do boju! w tłumaczeniu Bożeny Sęk. To śmieszna i mądra a także poruszająca powieść o dojrzewaniu i akceptacji siebie. Opowiada losy trzech dziewczyn: Mireille, Astrid i Hakima, które złośliwe koleżanki i koledzy uznali za najbrzydsze dziewczyny w szkole. Co się dzieje dalej? Przekonajcie się same i sami. Powiemy tylko tyle, że wyruszają w szaloną podróż, mają masę przygód i stają się przyjaciółkami na zawsze! Jak piszą polskie wydawczynie książki we Francji powieść ta była bestsellerem i zdobyła tytuł Najlepszej Młodzieżowej Książki Roku 2015 oraz prestiżową nagrodę Prix Sorcières. Podobno właśnie trwają prace nad filmem na podstawie tej książki.
https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/pasztety-do-boju.html
Jej druga książka Pomyśl, jak słodko jest jeszcze w zapowiedziach (w przekładzie genialnego tłumacza, Tomka Swobody). To podobno „oryginalna powieść o niespełnionej miłości buzująca od ironii, pełnego energii, slamowo-hiphopowego stylu i lekkich rymów.” Nie znamy jej jeszcze, ale zapowiada się świetnie! https://wydawnictwodwiesiostry.pl/katalog/pomysl-jak-slodko.html
Druga autorka to Moni Nilsson, Szwedka, autorka książek dla dzieci i scenarzystka, która mówi o sobie, że dorastała w niekonwencjonalnej rodzinie, w której ceniono tolerancję i zaufanie, dużo podróżowano i często goszczono artystki i artystów. Pięcioczęściowa seria Tsatsiki uczyniła z niej jedną z najważniejszych autorek książek dla dzieci w Szwecji. Przetłumaczone na polski możemy je czytać dzięki wydawnictwu Zakamarki. Tsatsiki-Tsatsiki Johansson to świetny chłopak. Mieszka z mamą… no przynajmniej w pierwszym tomie. A potem jest już zupełnie niesamowicie. Jego mama, zwana czule Mamuśką, gra na basie w zespole rockowym, a jego tata jest poławiaczem ośmiornic, mieszka w Grecji i nawet nie wie o istnieniu swojego syna. Od tego się wszystko zaczyna i z każdym kolejnym tomem jest coraz lepiej. Książki o Tsatsikim zilustrowała znakomita Pija Lindenbaum, znana być może niektórym z Was z książek dla młodszych, a polski przekład zawdzięczamy Barbarze Gawryluk.