Ukraina, historia tego kraju.
Cześć! Jak wszyscy wiemy dnia 24 lutego 2022 roku wojska Putina weszły na teren niezależnego państwa – Ukrainy, dlatego uznałem, że warto, abyśmy poznali historię tego kraju i terenu w XX w. Chciałbym ją Wam opowiedzieć.
Zacznijmy może od tego, że po rewolucji październikowej i po zakończeniu Pierwszej Wojny Światowej tereny dzisiejszego państwa ukraińskiego należały do Polski, Rumuni i ZSRR. Ukraina miała ambicje niepodległościowe, ale wówczas nie udało się ich zrealizować. W 1917 roku powołała rząd i wojsko. W tym samym czasie Polska odzyskuje niepodległość i wdaje się w konflikt z Ukraińcami o Lwów. Przywódca ukraiński, Szymon Petlura w obliczu bolszewickiej ofensywy na zachód poprosił dawnych wrogów – Polskę o pomoc. W kwietniu 1920 roku razem z Józefem Piłsudskim podpisał Umowę Warszawską, zgodnie z którą razem mieli walczyć przeciwko Bolszewikom oraz a Ukrain zrzec się Galicji (teraz Małopolska). W 1921 roku Rosjanie zawieszają broń i rozpoczynają rozmowy pokojowe z Polską. W tym czasie wojska Petlury tracą kontrolę nad terenami Ukrainy i zostają wypchnięte przez Rosjan na terytorium Polski. Umowa Warszawska kończy się i Polska podpisuje rozejm w Rydze, na mocy którego dochodzi do podziału Ukrainy przez Rosję i II Rzeczpospolitą. Wielu Ukraińców uważa to za zdradę.
Po wschodniej stronie granicy zaczyna się wielki głód spowodowany kolektywizacją rolnictwa (łączenie gruntów chłopskich w gospodarstwa rolne będące własnością grupową). Wydarzenie znane jako Hołodomor zebrało żniwo nawet do 7 milionów ofiar.
Wraz z wybuchem drugiej wojny światowej polskie tereny dawnej Ukrainy zajął Związek Radziecki. Gdy w 1941 roku nazistowskie Niemcy zaatakowały ZSRR część Ukraińców potraktowała Nazistów jak wyzwolicieli. Powstają takie jednostki jak SS-Galizien, czyli jednostka SS złożona tylko z Ukraińców.
Wówczas powstała także UPA, czyli Ukraińska Powstańcza Armia, która walczyła ze wszystkimi. Była m.in. odpowiedzialna za dokonanie rzezi na Polakach na Wołyniu. Zginęło wówczas około 100 tys osób polskiego pochodzenia.
Po II wojnie światowej na Ukrainie zaczęto odbudowywać reżim komunistyczny. Walczono z UPA do 1956 roku.Po śmierci Stalina (1953) trochę zahamowano komunizację tego regionu, ale do tej idei powrócono już w 1964. Ukraińska opozycja odbudowywała się z chęcią wprowadzenia w kraju demokracji. Powstawały nielegalne wydawnictwa (tzw. samizdat). Mimo prześladowań opozycja przetrwała i nadal się rozwijała. Dla Ukrainy wielkim wstrząsem była katastrofa w elektrowni atomowej w Czarnobylu w 1986 roku, po której władze zademonstrowały typowy dla tamtych czasów styl wyciszania i zamiatania tego pod dywan. Wywołało to żywiołowy protest społeczny. Po upadku ZSRR Ukraina teoretycznie uzyskała wymarzoną niepodległość, ale w praktyce była zależna od Federacji Rosyjskiej.
Pierwsze wybory prezydenckie wygrał Łeonid Krawczuk, który był komunistą orientacji niepodległościowej. W 1996 uchwalono konstytucję stabilizującą ustrój prezydencko-parlamentarny, który podporządkowywał rząd prezydentowi. W tym roku także wprowadzono do obiegu walutę – hrywnę. W 1999 roku na czele rządu stanął dotychczasowy prezes Banku Centralnego Ukrainy – Wiktor Juszczenko. Ukraina w latach 90 XX wieku dążyła do zbliżenia z UE i NATO.
W 2004 odbyły się wybory prezydenckie, które wygrał premier Juszczenko, ale nie obyło się bez afer, bo powtórzono drugą turę wyborów. Kiedy pierwszy raz odbyła się druga tura wygrał jego przeciwnik Wiktor Janukowycz, ale Juszczenko zaskarżył wynik do sądu najwyższego i powtórzono wybory w których wygrał już Juszczenko. Wywołało to wielotygodniowe protesty społeczne (tzw. “Pomarańczowa Rewolucja”). Po zaprzysiężeniu Juszczenko powołał rząd na czele z Julią Tymoszenko. Po konflikcie w obozie władzy premierem został Jurij Jechanurow.
Wybory parlamentarne w 2006 wygrało ugrupowanie Janukowycza, a drugie miejsce zajęła partia Tymoszenko, w parlamencie zasiadły jeszcze trzy ugrupowania “pomarańczowych”, które łącznie miały większość w radzie. W 2010 roku wybory prezydenckie wygrał Janukowycz, który był nastawiony prorosyjsko, co przeszkadzało aspirującym do Zachodu obywatelom i wywołało protest społeczny prowadzący do odsunięcia Janukowycza od władzy przez parlament.
W 2014 roku Rosja dokonała aneksji Krymu i zaczęła wspomagać separatystyczne republiki. Kiedy w 2014 roku zestrzelono samolot BOEING 777 linii Malaysian MH17 oskarżono Rosję o doposażanie separatystów.
24 lutego 2022 roku siły Federacji Rosyjskiej rozpoczęły “Specjalną Operację Wojskową Na Ukrainie” i mimo nakładania sankcji nadal ją kontynuują.
Chwała Ukrainie! Chwała Poległym! W obronie wolnej Europy!